MEB Kanada Öğrenci Değişim Programı Nedir?

11 Aralık 2023
 • Paylaş :

Bu yıl okulumuzun da dahil olduğu Milli Eğitim Bakanlığı Kanada Öğrenci Değişim Programı Hakkında Bilgilendirme 

Lise değişim programı milli eğitim bakanlığımızın da desteklediği / onayladığı bir programdır. 14-18 yaş grubundaki lise öğrencilerinin sene kaybetmemesine imkan tanıyarak yurt dışında lise değişim programı öğrencisi olarak eğitim ve öğrenim görmesine imkan tanıyan bir programdır. Öğrenciler uluslararası öğrenci kabul etme yetkisine sahip olan liselere bu program sayesinde gidebilirler. Gittikleri ülkelerde 6 aydan 4 yıla kadar kısa ya da uzun dönemli kalmaları imkan dahilindedir. Eğitim periyotları ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir.

Kanada Lise Değişim Programının Öne Çıkan Artıları

 • Kanada'da devlet liseleri ağırlıktadır. Bu sebeple eğitim maliyeti çok daha ekonomiktir.
 • Eğitim programı olarak oldukça kaliteli bir ülkedir.
 • Güvenlik alanında dünyanın en iyi göstergelerine sahip ülkelerden biridir. Kanada oldukça güvenli bir ülkedir. 
 • Sosyo ekonomik seviye, ekonomik gelişmişlik oldukça yüksektir. 
 • Kanda'da anadil olarak hem İngilizce hem de Fransızca konuşulmaktadır. Lise değişim programıyla Kanada'da bulunur ve lise eğitiminizi Kanada'da alırsanız iyi bir eğitim görmenin yanında dilinizi geliştirme imkânınız da olur. Ülkede aktif olarak 2 dil konuşulduğu için İngilizcenizi geliştirirken aynı zamanda Fransızcanızı da geliştirme imkânınız olur.

Kanada'daki Lise Tipleri Nelerdir?

Henüz üniversiteye başlamadan anadiliniz gibi İngilizce konuşmaya başlamak istemez misiniz? Hatta Fransızca öğrenip iki dil bilerek liseden mezun olmak sizce de harika değil mi? Gelin birlikte Kanada'daki lise türlerini inceleyelim!

Kanada'da Devlet Lisesi

Eğer başarılı bir öğrenciyseniz Kanada'da devlet liselerinde eğitim görebilirsiniz. Kanada'da devlet lisesinde eğitim görmek maliyet açısından çok rahat bir lise eğitimi geçirmenizi sağlayacaktır. Amerika gibi diğer ülkelere oranla Kanada'da eğitim görmeniz çok daha hesaplı olacaktır. Kanada’nın uluslararası öğrencileri kucaklayan eğitim sistemi ve genişletilmiş kabul şartları devlet lisesi tercih edilme sıralamasını üst seviyelere taşımaktadır.

Kanada Lise Değişim Programı Kabul Şartları

 • Dil yeterlilik sınavından istenilen puan aralığında olmak
 • Not ortalamanız başvuracağınız okula uygun olmalıdır
 • Not dökümü
 • Öğrenci belgesi
 • Mülakat
 • Pasaport
 • Vize

Kanada'da Lise Değişim Programı ve Konaklama

Kanada'da Aile Yanında Konaklama

Ana dili İngilizce olan ev sahibi aileler; okulların yıllardır seçtiği, güvenilir ve önceki öğrencilerden referansları olan ailelerdir. Öğrencinin okula, çevreye ve kültüre uyum sağlamasına yardımcı olurlar.

Öğrenci güvenli ve sıcak bir ortamda yaşarken, beslenme gereksinimi ev sahibi aileler tarafından 3 öğün olarak karşılanır.

Kanada'da Öğrenci Yurdunda Konaklama

Bu yurtlar, kız ve erkek öğrenciler için ayrıdır. Her yurtta öğrencilerle birlikte kalan sorumlu öğretmenler bulunur ve öğrenciler herhangi bir sorunları olması halinde bu öğretmenlere başvururlar.

Yatılı yurtların en büyük avantajlarından biri neredeyse tamamı yabancı olan öğrencilere, zengin okul dışı etkinlikler sunmasıdır.

Sohbet penceresi aç
Canlı Destek
Merhaba, 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?