ALTINŞEHİR OKULLARI YAZ TAKVİMİ

 


ÖZEL ALTINŞEHİR OKULLARI; modern kampüsü ve tesisleriyle çağdaş dünyanın tüm olanaklarını Altınşehirliler ile buluşturan bir yaşam alanıdır. 12.000 metrekare üzerine kurulmuş olan Özel Altınşehir Okulları kentin en nitelikli yaşam alanları arasında ilk sırada yer alan Nilüfer ilçesi’nin Özlüce Bölgesinde yer almaktadır. Okulumuz 1000 öğrenci kapasiteli olup çocuk akademisi, ilkokul, ortaokul, fen ve anadolu lisesinden oluşmaktadır.. Temiz ve bakımlı çevresi, düzenli trafiği ve güvenli ortamı, Altınşehir Okulları’nın öne çıkan diğer özellikleridir.
    Spor tesisleri, sanat atölyeleri, londra sokağı, yapay zeka sınıfı ve bilgisayar laboratuvarı, kütüphanesi, kafeteryası ve okul günlerinde açık sağlık merkezi ile bir okul kampüsünde bulunması gereken bütün imkanlar öğrencilerin hizmetindedir.

Spor Kulüpleri ve Tesisleri

    Altınşehir Okulları; bir spor salonu, açık basketbol ve futbol alanı, yüzme havuzu, dans salonu, bale salonuyla geniş spor seçeneklerine sahiptir. Beden Eğitimi ve Spor Birimi’nin misyonu, Altınşehir Okulları öğrencilerine sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandıracak ortamı hazırlamak, kampüs yaşantısını zenginleştirmek ve kaliteli beden eğitimi, spor ve kondisyon programları düzenleyerek öğrencilere hayat boyu kullanabilecekleri spor becerileri kazandırmaktır.
    Her yıl okulumuzun açılmasıyla birlikte öğrencilerimiz arasında yapılan seçmelerle okul takımlarımız oluşturulmaktadır. Okul takımlarımıza seçilen öğrencilerimize ‘Altınşehir Okulları Okul Takımı Lisansı’ çıkartılmaktadır. Tüm takımlarımız Nilüfer ilçesinde yapılan ilçe turnuvalarına ve Bursa genelinde yapılan okullar arası il turnuvalarına, bu müsabakalarda dereceye giren takımlarımız ise bölge müsabakalarına ve Türkiye şampiyonalarına katılmaktadır.
    Özel Altınşehir Okulları’nda spor kulüpleri dersleri haftada iki ders saati olarak yapılmaktadır. Öğrencilerimize 1. Sınıfta seçtirilen Basketbol, Voleybol, Yüzme, Cimnastik, Bale, Satranç, Halk Oyunları Spor Kulüplerimiz 2. Sınıflardan başlayarak 11. Sınıflara kadar devam etmektedir. Öğrenci seçtiği bir spor kulübüyle dönemini tamamlamaktadır. Öğrencilerin kulüp kapsamında aldıkları kazanımlar değerlendirilerek dönem sonunda karne olarak verilmektedir.

Sanat Atölyeleri

    Güzel sanatlarda başarılı olmak, bütün inkılaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda başarılı olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözünü felsefe edinen okulumuzda, öğrencilerimiz Ata’mızın gösterdiği bu çağdaşlaşma yolunda, sanatın her branşının ve sanatçının önemini anlayabilecekleri aynı zamanda birçok sanat branşını deneyimleyebilecekleri ortamlarda eğitim görmektedir. 
    Her yıl okulumuzun açılmasıyla birlikte öğrencilerimiz sanat atölyelerinde üretmenin keyfini yaşamaya başlıyor. Yıl içerisinde açılacak olan gerek okul içi sergi çalışmalarına gerekse okul dışı sergi çalışmalarına kulüp dersleriyle hazırlanan öğrenciler birbirinden  muhteşem eserleri hem velilerimize hemde bursa halkına sunmaktadır.
    Özel Altınşehir Okulları’nda sanat kulüpleri dersleri haftada iki ders saati olarak yapılmaktadır. Öğrencilerimize 1. Sınıfta seçtirilen Piyano, Gitar, Ritim, El Sanatları, Plastik Sanatlar, Seramik, Filografi, Tiyatro, Yan Flüt, İngilizce Drama, Halk Dansları Sanat Kulüplerimiz 2. Sınıflardan başlayarak 11. Sınıflara kadar devam etmektedir. Öğrenci seçtiği bir sanat kulübüyle dönemini tamamlamaktadır. Öğrencilerin kulüp kapsamında aldıkları kazanımlar değerlendirilerek dönem sonunda karne olarak verilmektedir.

Yabancı Dil Eğitimi ve Londra Sokağı

    Yabancı dil öğretimi, temel eğitimi önemli bir parçasıdır. Bu, küresel öğrenmede ve  21. yüzyıl  çalışma toplumunda her zamankinden daha belirgindir. Yabancı dil bilgisi, genellikle ileri derece başarı isteyen öğrenciler için bir gerekliliktir. Aynı zamanda uluslararası iş, ya da küresel ortaklıklar içeren herhangi bir kariyer arayan herkes için de değerli bir kazançtır. İkinci bir dil öğrenme, herkesin iletişim becerilerini zenginleştirir, kültürel anlayışını derinleştirir, iş, akademik araştırma ve sosyal ortamlara katılımını arttırır.
    Altınşehir Okulları, İngilizce eğitiminin yanı sıra, İspanyolca, Almanca ve Fransızca dersleriyle birlikte 4 dilde yabancı dil eğitimi vermektedir. Öğrencilerimiz bu sayede farklı kültürlerle küçük yaşta tanışma imkanı bulurlar.
    Çocuk Akademisinden liseye kadar yoğun bir ingilizce programı yürütülen okulumuzda öğrencilerimizin yabancı dili etkin şekilde kullanmalarını sağlamayı hedefleriz. Yaparak yaşayarak dil edinimi ilkesinden yola çıkarak oluşturduğumuz Londra Sokağımız ise ders dönemi içerisinde aktif olarak kullandığımız alanlarımızdan birisidir.
    Londra sokağı kafe, restoran, süpermarket,hastane, giyim mağazası, pet shop gibi bir çok yaşam alanını içerisinde barındıran bir sokak simülasyonudur. Öğrencilerimiz öğretmenleri eşliğinde Londra sokağındaki her alanı yabancı dilde iletişim becerilerini geliştirecek şekilde ders programı dahilinde düzenli olarak kullanır. Böylece Yabancı dil öğretimimiz sadece sınıf içerisinde ders anlatımı, test ve sınıf içi iletişim ile sınırlı kalmaz ve öğrencilerimiz bol bol pratik yapma imkanı bulur.

Yapay Zeka, Robotik, Kodlama Eğitimi ve Atölyeleri

    Gençler ileride hangi mesleği seçerlerse seçsinler, artık onlardan teknolojiye hakim olmaları bekleniyor. Günümüzün dijital dünyasında kodlama; matematik ve okuma-yazma ile birlikte temel bir gereksinim haline geldi. Kodlama en iyi erken yaşlarda öğreniliyor. Kodlamayı öğrenmek, bir yabancı dil öğrenmeye benziyor. Çocuklar sıralama, döngüler ve koşullar gibi kavramlarla ne kadar erken tanışırlarsa o kadar iyi özümsüyorlar.  Yapılan araştırılmalara göre her 3 çocuktan biri henüz konuşma dahi öğrenmeden bilgisayar, akıllı telefon, tablet vb. elektronik cihazlarla tanışıyor.  Çocukların kodlama ile tanışmaları, kullandıkları cihazları faydalı araçlara dönüştürüyor.  Kodlama eğitimi, çocukların hayal ettikleri oyun, uygulama vb. birçok yazılım geliştirebilmelerini sağlıyor.  Altınşehir Okulları, öğrencilerine gelecekteki iş yaşamlarının vazgeçilmez parçası olacak bilgileri kazandırmayı hedefliyor. Öğrencilerimiz, Kodlama ve Robotik derslerinde öğrendikleri programlama becerisi ile robotik derslerinde robotlarını programlar ve proje üretirler. Ürettikleri projeler ile ulusal ve uluslararası yarışmalara, turnuvalara katılabilirler. Böylece, öğrenciler teknolojiyi tüketen değil teknolojiyi üreten öğrenciler olarak yetişir.
    Bursa da eşi ve benzeri olmayan, geleceğin en önemli alanları arasında olan Yapay Zeka alanına ise 2020-2021 Eğitim-Öğretim alanında geçmenin büyük bir mutluluğunu yaşıyoruz. Bu alanla bilgiyi bilişime, bilişimi geleceğe döndüreceğimiz okulumuzda yapay zeka dersleri ve kulüpleriyle üreten bir nesil yetiştirmeyi planlıyoruz. Derslerimiz için yeni tasarladığımız alanlarda öğrenciler makine öğretimi, programlanabilir dronelar ve öğrenebilen robot kolları ile çalışarak geleceğe yön verecektir.

Kütüphane

    Altınşehir kütüphanemiz, öğrenci merkezli öğrenme alanlarıdır. Kütüphanelerimiz donanımlı ve okul topluluğunun ihtiyaçlarını üzere esnek bir şekilde tasarlanmıştır. Öğrencilerimizin araştırma becerilerini geliştirmeyi, hayat boyu öğrenme alışkanlıklarını desteklemeyi ve onlara farklı türlerde eserleri okumayı sevdirmeyi amaçlıyoruz. Bunun yanında öğrencilerimiz okul sonrasında bu alanımızı kullanarak eksiklerini tamamlamakta ve kendi gelişimini sağlamaktadır.

Kafeterya

            “Sevgi-saygı çerçevesinde hoşgörülü ve güler yüzlü iletişim” felsefesini koruyarak yerine getirdiği görevleriyle öğrencilerin ilgi alanlarına göre ders dışı zamanlarını değerlendirmeleri için sosyal ve kültürel etkinliklerin planlanması, organizasyonu ve koordinasyonunu sağlayan Altınşehir Okulları, öğrencileri için teras katımızda oluşturduğu kafeterya ile bu felsefeyi korumaktadır.

Sağlık

    Öğrencilere en temel ihtiyaçları olan beslenme, barınma, sağlık ve ders dışı zamanlarını ilgi ve becerileri doğrultusunda değerlendirmelerini sağlamak amacı ile okulumuz pek çok alanda hizmet sunmaktadır. Bu sayede öğrencilerimizin ihtiyaçlarının giderilmesine ve beklentilerinin karşılanmasına katkı sağlanarak, kendilerini tanıyan, sağlıklı, özgüvenli, sosyal bireyler yetişmesine katkıda bulunulmaktadır.
    Altınşehir Okulları öğrencileri ve çalışanlarına tedavi hizmeti okul bünyemizde bulunan sağlık merkezinde verilmektedir. Sağlıkla ilgili konularda sınıf ve koç öğretmenlerini de cevap verip öğrencilerimizin sağlığını yakından takip etmektedir.