Sportif Beceri Koordinasyon

Çocuk Akademisi Beden Eğitimi Dersi ve SBK:

Çocuklarda bedensel ve motorik gelişiminde en önemli yaş aralığı 4 – 6 yaş aralığıdır. Bu yaş aralığında çocukların anatomik ve fizyolojik gelişimleri her uyarıcıya açık ve en şekillenebilir halde bulunmaktadır. Bizde öğrenmeye en yatkın dönem olan bu dönemde öğrencilerimize aşağıdaki becerilerin gelişimine katkıda bulunan Beden Eğitimi ve Spor dersi vermekteyiz. Amacımız sadece öğrenilen becerilerin okul içinde kalmasından çok hayat biçimi haline getirmelerini sağlayarak kalıcı bir hale getirmektir.
*Koşabilme becerisi
*Sıçrayabilme becerisi
*Dayanıklılık becerisi
*Çabukluk becerisi
*Kaldırma becerisi
*Atma-Tutma becerisi
*Ritim becerisi
* Koordinasyon Becerisi
* Denge Becerisi

SBK Eğitimi Nedir?

Sportif Beceri ve Koordinasyon eğitimi, çocukların sosyal, duygusal, bilişsel ve fiziksel gelişimi dikkate alınarak hazırlanmış özel bir eğitim programıdır. Belli bir plan ve program çerçevesinde çeşitli aktivite, egzersiz ve oyunlarla çocuğun sürat, denge, kuvvet, esneklik ve koordinasyon gibi motor becerilerinde mevcut durumunu, gelişim sürecini ve gelecek için yol haritasını belirler. Ayrıca, özgüven, liderlik, karar verme gibi sosyal gelişimleri de destekler ve sporun kültür olarak kazanılmasını hedefler.

SBK Eğitim Sisteminin Amacı

4-6 yaş arası çocuklar; Kısıtlı hareket eder, Odaklanma becerisi düşüktür, Enerjisini ekonomik kullanmaz, Yön aktarımı zayıftır, Kuvvet, transfer, yön değiştirme, koordinasyon ve sürat ortam olmadığından gelişimini tam sağlayamaz. Ham hareket genişliğini disipline etmek, amaca uygun geliştirmek ve ortaya çıkan özellikleri değerlendirmek bu dersin amacıdır.

Okulumuzda SBK Eğitimi

4 - 6 yaş arası öğrencilerimizi kapsayan bu çalışmalarda , ahşap materyallerle oluşturulan parkurlarda, oyun formatındaki etkinliklerle çocukların temel spor eğitimi sağlanmaktadır.

SBK Eğitimlerimiz , yürüme, koşma, denge, esneklik, yuvarlanma, sekme, atma-tutma, atlama, sıçrama ve tırmanma çalışmaları olarak dallara ayrılmış bu dallarında her biri kendi içerisinde basit ve karmaşık çalışmalar olarak şekillenmiştir.

SBK çalışmalarında, içeriğinde yer alan hareket ve fiziksel etkinliğe dayalı olan dallar kullanılarak, öğrencilerimizin motor becerilerinin geliştirilerek, dallar arasında basitten karmaşığa tekli ve çoklu çalışmalar yaptırılarak , becerilerinin en üst düzeyde gelişimlerinin sağlanması hedeflenmektedir.

Ayrıca , dönem boyunca tekrarlanan motor beceri testleriyle, çocuklardaki motor becerilerin gelişimi izleniyor ve raporlandırılarak sene sonunda velilere gelişim raporu olarak bildiriliyor.

Bunun sonucunda , yapılan değerlendirmelerle 7 yaş gurubu çocukların özelliklerine göre en uygun sportif branşlara yönlendirilmeleri sağlanıyor.