Sanat Kulüpleri

Okulumuz bünyesinde öğrencilerimizin gelişimi için en çok önemsediğimiz alan yetenek geliştirme kulüpleri ve öğrencilerimizin zengin içerikler ile farklı branşlar ile tanışabilmesidir. Kulüp seçimlerimizi gerçekleştirirken her öğrencimizin her branşı bir ders disiplini ile görmesini sağlayan eğitim anlayışımız, öğrencilerimizin yeteneklerini belirleme yolunda da attığı adımları velileri ile yönlendirerek kararlaştırıyorlar.

          Alanında uzman öğretmenler eşliğinde kulüp eğitimi alan öğrencilerimizin hayatlarına güzel dokunuşlar ile mezun etmek en büyük hedefimizdir.

Sanat Kulüplerimiz;


Seramik

Seramik, su ile hamur haline getirilen bir çeşit topraktan yapılan, fırında pişirilmek suretiyle sertleştirilen çanak, çömlek gibi eşyaya ve bunları yapmak sanatına verilen addır. Kulübümüzde, “el ile şekillendirme, çamur çeşitlerini tanıma, form tasarımı için desen çalışmaları, seramik ürünlerin sırlanması” içeriği doğrultusunda çalışmalar yapılmaktadır.

Kulübümüzde seramik sanatıyla tanışan öğrenciler, farklı seramik tekniklerini uygulayabilme, çamuru kullanarak birbirinden farklı obje çalışmaları yapma ve işlerini okul içinde ve okul dışında sergileme imkânı bulabilmektedirler.


El sanatları

Kulübümüzde her aya bir sanat ve bir sanatçı tanıma etkinlikleri kapsamında mozaik, vitray, ebru, kaatı, quilling gibi sanatları tanıyan öğrencilerimiz incelikli el işçiliğinin önemini kavrarken, sanatı yerinde öğrenme deneyimine de sahip oluyorlar. İşledikleri sanatların, uygulama atölyelerini ziyaret eden öğrencilerimiz geleneksel sanatların modern çağda yansımalarına şahit oluyorlar.


Filografi

Filografi, tasarlanmış bir motif ya da desenin, ahşap malzeme üzerine çiviyle çakılması ve arasından çeşitli renklerde iplik veya teller geçirilmesi ile oluşturulan, farklı motif ve desenlerin ortaya çıkarılmasını sağlayan bir el sanatıdır.

Filografi bazı görüşlere göre Orta Doğu’da doğmuş ve Avrupa’dan Uzak Doğu’ya kadar yayılmış ancak yapımının zor olduğu düşüncesiyle yok olmaya yüz tutmuştur.

Filografide, belirli örgü teknikleri kullanılarak hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler ve çizgi film karakterleri panolar hâlinde meydana getirilebilmektedir.

Filografi, çivilerin arasından tellerin geçirilmesi ile objelere estetik görünüm kazandırılması işlemi olarak tanımlanmaktadır. Bu sanat ile belli örgü teknikleri kullanılarak, pek çok çalışma pano haline getirilebilmektedir.


El sanatları

Kulübümüzde her aya bir sanat ve bir sanatçı tanıma etkinlikleri kapsamında mozaik, vitray, ebru, kaatı, quilling gibi sanatları tanıyan öğrencilerimiz incelikli el işçiliğinin önemini kavrarken, sanatı yerinde öğrenme deneyimine de sahip oluyorlar. İşledikleri sanatların, uygulama atölyelerini ziyaret eden öğrencilerimiz geleneksel sanatların modern çağda yansımalarına şahit oluyorlar.


Karikatür

Karikatür; bir insanın veya bir olayın ayrıntılarına girmeksizin, kısa, düşündürücü ve özlü bir fikir vermek veya genellikle güldürmek için bazı özelliklerin çarpıcı bir şekilde resmedilmesidir.

Öğrencilerimizin mizah duygularını geliştirerek hoşgörülü, mutlu ve başarılı bir yaşam sürmelerine katkıda bulunmak,

Gençlerin hızlı düşünme, kavrama ve karşılık verme gücünü arttırmak, ülke ve dünya gündemine dair anlık fotoğraflarla mizahi bir dil üretmek, mizahi çizim ve paylaşım yapmalarını sağlamak hedeflenmektedir.


Plastik Sanatlar

Kulübümüz, öğencilerimize modern sanatın detaylarını, bakış açılarını değiştirebilmelerini, resim tekniklerinin çeşitlerini aktarmaktadır. Kulübümüzde özgün baskı, akrilik boyama, röprodüksiyon çalışmaları, geri dönüşüm teknikleri, kolaj çalışmaları vb. gibi birçok etkinlik üzerinden workshop uygulamaları ile öğrencilerimize resim sanatının incelikleri aktarılmaktadır.


Gitar

Gitar eğitiminde temel amaç enstrüman bilgisine hakim olmak ve doğru nota vuruşlarını öğrenebilmektir. Öğrencilerimizin duruş, tutuş, nota okuma – söyleme becerileri ile gelişerek ilerleyen gitar kulübümüz, tüm öğrencilerimiz hem verimli hem de donanımlı vakit geçirmesine katkı sağlamaktadır.


Yan flüt

Kulübümüzde öğrencilerimiz enstrüman çalma becerisine sahip olurken, nota bilgisi öğrenerek popüler parçaları da çalma becerisi kazanırlar. Enstrüman konusunda gerekli egzersizleri tamamlayan öğrencilerimiz okulumuz orkestrasına katılma şansı yakalarlar.


Piyano

Piyano kulübü, piyano eğitimi almaya istekli ve yetenekli öğrencilerden seçilerek oluşturulur. Bu kulübün amacı, öğrencilere piyanoyu sevdirmek, doğru bir teknikle yaptıkları çalışmaları sürdürebilmelerini sağlamaktır. Öğrenciler, kulüpte aldıkları temel bilgiler sayesinde okul içi ve okul dışı gösterilerde görev alarak çalışmalarını sergileme fırsatı bulurlar.


Keman

Keman Kulübü, keman çalmaya uygun fizik yapısına ve iyi bir müzik kulağına sahip olan öğrencilerden seçilerek oluşturulur. Yaylı çalgı eğitimi almaya istekli ve yetenekli öğrencilerden oluşturulan keman kulübünün amacı, öğrencilere kemanı sevdirmek ve çalacakları eserleri doğru teknikler kullanarak yorumlamalarını sağlamak, sabırla, bol tekrarla ve takiple destekleyerek temel keman çalma teknikleri ile tanıştır¬maktır.


Ritim

Çocukların okul öncesi dönemden itibaren müzik ve ritim ile tanışmaları; duygularını ifade edebilme, karşı tarafı anlayabilme, iletişim kurabilme, aldığı rolü üstlenebilme, müzik estetik kazanımı açısından önemli rol oynar. Müzik ve ritim aynı zamanda çocuğun kendine güvenmesini sağlayarak özgüven duygusunun gelişmesine yardımcı olur. Öğrencilerimiz ritim kulübünde yaratıcı yönlerini keşfetmeleri, zihinsel olarak rahatlama ve sosyalleşme, koordinasyon sağlama, konsantrasyon süresinde uzama, stres atma fırsatı bulur.


Drama

Tiyatro sanatını sevdirmek, tiyatro izleme alışkanlığı kazandırmak ve öğrencilerimizin tiyatral yeteneklerini sergilemek, kendini bu konumda ifade etmek amacıyla kurulmuştur. Bu kulüpte, çocuklarımızın etkileşimler içinde yaratıcılıklarını geliştirmek ve özgüvenlerini gündelik yaşantılarına kazandırarak kazanımlarını yerine getirmek en büyük amaçlarımızdandır.


İngilizce Drama

Öğrencilerimizin eğlenerek İngilizce pratik yapmaları ve kendilerini ifade etmeleri amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra temel oyunculuk eğitimi, diksiyon, beden dili çalışmaları, yaratıcı drama teknikleriyle desteklenen kulüp çalışmalarımızda öğrencilerimizin sanatçı kişiliklerinin de gelişmesine katkıda bulunulmaktadır.


Fotoğrafçılık

Fotoğraf çekmeyi seviyorsunuz ve harika fotoğraflar çekmek istiyorsunuz. Henüz bir fotoğraf makinası almadınız ya da mevcut fotoğraf makinanızla iyi fotoğraflar yakalamak istiyorsunuz. Bu eğitim tam size göre. Fotoğrafçılık eğitimine katılarak fotoğraf çekme konusunda bilmediğiniz birçok konuyu öğrenebilirsiniz. Fotoğraf çekmek her yönden kişiyi zenginleştiren, bakış açısını değiştiren oldukça keyifli bir uğraştır. Bu dersin amacı sizlere pratik çekim bilgileri vererek profesyonel makinayla fotoğraf çekebilmenizi sağlamak, güzel fotoğraflar çekebileceğinize olan inancınızı arttırarak motive etmek, merak ettiğiniz ileri seviye bilgilere de nasıl ulaşabileceğinize dair ipuçları vermek.


Fikir Atölyesi ve Münazara

Kulübümüzde ki amacımız ,öğrencilerimizin genel kültürlerini, tarih bilgilerini, hitabet yeteneklerini ve ikna kabiliyetlerini arttırmak amacı ile dünyanın en entelektüel etkinliklerinden biri olarak kabul edilen "münazara" ile tanışmalarını sağlayarak eğitimden çevre sorunlarına, spordan sanata, bilimden kültüre, tarihten ekonomiye, insan haklarından güvenliğe pek çok konu hakkında fikir alış verişinde bulunmalarını sağlamaktır.