TARİH YENİDEN TEKERRÜR EDERSE

Tarih yeniden tekerrür ederse…….

Öncelikle tarih nedir? Niçin öğreniyoruz? Ve ne işimize yarar? Tarih tekerrür eder mi? Gibi soruların cevaplarını bulalım.

Tarih, geçmişte yaşamış insan topluluklarının birbirleriyle olan ilişkilerini, meydana gelen olayları neden sonuç ilişkisi içerisinde, yer ve zaman göstererek, belgelere dayandırarak objektif olarak inceleyen bir bilim dalıdır.

Tarih sayesinde biz geçmişimiz hakkında bilgi sahibi oluruz. Tarih sadece sayısal bir ifade ve ezberlenmesi gereken olaylardan ibaret değildir. Önemli olan meydana gelen olayların neden ve sonuçlarını anlayabilmek ve devletler ve insan topluluklarını nasıl etkilediğini yorumlayabilmektir. Tarih geçmişin bilgisidir evet, ancak geleceğimize ışık tutmamızı sağlar. Geçmişte yapılan hataları öğrenerek bunları tekrarlamamamız için yardımcı olur. Örneğin bundan yüzyıllarca önce yazılan Köktürk kitabelerinde kendilerinden sonra gelecek olan hükümdarlara ve Türk devletlerine öğütler vererek aynı hataların yapılmaması konusunda uyarılarda bulunulmuştur.

Tarih sayesinde kim olduğumuzu ve nereden geldiğimizi öğrenmiş oluruz. Yani tarih aynı zamanda bir milletin hafızası gibidir. Örneğin hafızasını kaybeden biri geçmişini, kendini tanımaz ve bilmez. Kendini boşlukta ve çaresiz hisseder. Aynı şekilde geçmişini bilmeyen milletlerde geleceğine yön veremez. Çünkü o milletler tarihlerini öğrenemedikleri, araştıramadıkları için çaresizce başka milletlerin kendileri için vereceği kararları kabullenmiş olurlar. Bu yüzden bir toplumun geçmişi hakkında ne kadar çok bilgisi varsa, o kadar güçlü demektir. Bir milletin gücü tarihinde gizlidir. Tarih sadece geçmişten ibaret değildir. Gelecek ve şuanı da kapsamaktadır. Geçmişi ne kadar iyi bilirsek, ne kadar hakim olursak yaşadığımız anı ve yaşayacaklarımızı da şekillendiririz.

Gelelim tarih tekerrür eder mi sözüne. Tarihi olayların tekrarlanması imkansızdır. Düşünün İstanbul’un Fethi veya Malazgirt Savaşını aynı şart ve koşullarda tekrarlayamayız. Buradaki tekerrür sözcüğünden kasıt geçmişte yapılan hataların yinelenmesidir. Eğer tarih tekerrür ediyorsa burada ters ve yanlış giden bir durum var demektir. Yani geçmişte yapılan yanlışlardan ders çıkarılmamış aynı hatalar tekrarlanmıştır. Bu durumda bizi aynı olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalmamız ve zarara uğramamız anlamına gelmektedir. Mesela Osmanlı Devletini öğreniyoruz ve çöküş döneminde devlet yönetiminde yapılan hataların neler olduğunu görüyoruz ve 600 yıllık bir imparatorluğun yıkılmasındaki nedenleri öğrenerek aynı hataların yapılmaması gerektiğini anlamış ve geçmişten ders çıkarmış oluyoruz. Sadece devletlerin geçmişi değil, kendi geçmişimiz ve tarihimizi de iyi bir şekilde öğrenip hatalarımızdan ders alırsak bunların tekrarlanmasını da engellemiş oluruz. Bu yüzden tarih bilmeliyiz. Okumak, yazmak kadar tarih bilmekte önemlidir. Onu okumak geleceği sulamak gibidir. Bizlerde tarihimizi iyi bilmeli ve geçmişten dersler çıkararak aynı hatalara düşmemeliyiz. Böylece tarihin tekerrürden ibaret olmasını da engellemiş oluruz.

Son olarak yazımızı Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih bilmenin önemini vurgulayan sözle noktalayalım.’’ Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.’’

Sosyal Bilgiler Zümresi
Nurşen ERKAL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir